14.11.2023 :: 01:25
Цьогорічний врожай зернових та олійних перевищить 80 млн. т - Аграрна рада
У Всеукраїнській аграрній раді прогнозують, що цього року в Україні зберуть щонайменше 80 млн. т зернових та олійних культур, що відповідає показникам мирних 2016 - 2017 рр. Про це на брифінгу в «Медіацентрі Україна - Укрінформ» сказав заступник голови Всеукраїнської аграрної ради (ВАР) Денис Марчук.
Він нагадав, що цього року вітчизняні аграрії вже зібрали більше збіжжя, ніж загалом у 2022-р.: 72 млн. т проти 68 млн. т.
«І цей показник ще покращиться. Адже триває масове збирання кукурудзи. Щоправда, багато хто не планує дозбирувати цю культуру, залишаючи її на полі через нерентабельність. Але тим не менше, матимемо показник щонайменше у 80 млн. т. Це фактично стільки ж, як збирали у мирні 2016 - 2017 рр. Тож ми розуміємо, що в умовах війни йдеться про дуже хороший результат», - наголосив експерт.
Водночас обсяги експорту вирощеної аграріями продукції цього маркетингового сезону (з 1 липня) набагато менші, ніж минулого.
«На жаль, ми вже відсотків на 30 відстаємо від торішніх темпів постачання збіжжя на експорт. Дотепер вдалося експортувати лише трохи більше 9 млн. т агросировини, тоді які торік на цей час показники експорту перевищували 14 млн. т. Тоді, нагадаю, працювала «зернова ініціатива»: попри проблеми, які штучно створювала РФія, судна активно транспортували зерно. Зараз же покладаємося, в основному, тільки на можливості наземних та річкових шляхів. Звісно, частково допомагає і створений нашими військовими гуманітарний коридор, - сказав Д.Марчук.
Він нагадав, що, попри труднощі, в жовтні вдалося поліпшити показники експорту і продати за кордон приблизно 4,8 млн. т зернових та олійних. Завдяки роботі гуманітарного коридору вперше за останній час відбулося підвищення внутрішніх закупівельних цін на агросировину, адже до того селяни часто змушені були продавати збіжжя дешевше за собівартість. Поміж позитивів - і зниження вартості фрахту суден, які заходять у річкові порти Дунаю.
Водночас заступник керівника ВАР нагадав про посилення проблем із сухопутними маршрутами: польські перевізники із 6 листопада блокують повноцінний рух вантажів через кордон.
«Тисячі автомобілів стоять у заторах. Це додаткові фінансові втрати. Зараз складно підрахувати, про які суми йдеться, адже діалог щодо врегулювання ситуації триває. Але, за моїми даними, наразі йдеться про запізнення на маршрутах на 4-6 днів», - додав Д.Марчук.
Як повідомлялося, за даними Мінагрополітики, станом на 10 листопада в Україні намолотили 71,5 млн. т зерна нового врожаю: 51,3 млн. т - зернових та 20,2 млн. т олійних культур. Зокрема, зернові та зернобобові зібрали із 9,8 млн га при врожайності 52,1 ц/га, олійні - із 8 млн. га за середньої врожайності 24,9 ц/га.
Джерело: «Укрінформ»
Урожай зерновых и масличных в этом году превысит 80 млн. т - Аграрный совет
Во Всеукраинском аграрном совете прогнозируют, что в этом году в Украине соберут по меньшей мере 80 млн. т зерновых и масличных культур, что соответствует показателям мирных 2016-2017 гг. ) Денис Марчук.
Он напомнил, что в этом году отечественные аграрии уже собрали больше зерна, чем в 2022-м: 72 млн. т против 68 млн. т.
«И этот показатель еще улучшится. Ведь идет массовая уборка кукурузы. Правда, многие не планируют дособирать эту культуру, оставляя ее на поле из-за нерентабельности. Но тем не менее, у нас будет показатель по меньшей мере в 80 млн. т. Это фактически столько же, как собирали в мирные 2016 - 2017 гг. Поэтому мы понимаем, что в условиях войны речь идет об очень хорошем результате», - подчеркнул эксперт.
В то же время объемы экспорта выращенной аграриями продукции в этом маркетинговом сезоне (с 1 июля) намного меньше, чем в прошлом.
«К сожалению, мы уже процентов на 30 отстаем от прошлогодних темпов поставок зерна на экспорт. До сих пор удалось экспортировать лишь немногим более 9 млн. т агросырья, в то время как в прошлом году в настоящее время показатели экспорта превышали 14 млн. т. Тогда, напомню, работала «зерновая инициатива»: несмотря на искусственно создаваемые РФией проблемы, суда активно транспортировали зерно. Сейчас же полагаемся в основном только на возможности наземных и речных путей. Конечно, частично помогает и созданный нашими военными гуманитарный коридор, – сказал Д.Марчук.
Он напомнил, что, несмотря на трудности, в октябре удалось улучшить показатели экспорта и продать за границу примерно 4,8 млн т зерновых и масличных. Благодаря работе гуманитарного коридора впервые за последнее время произошло повышение внутренних закупочных цен на агросырье, ведь до этого крестьяне часто вынуждены были продавать зерно дешевле себестоимости. Среди позитивов - и снижение стоимости фрахта судов, входящих в речные порты Дуная.
В то же время, заместитель руководителя ВАР напомнил об усугублении проблем с сухопутными маршрутами: польские перевозчики с 6 ноября блокируют полноценное движение грузов через границу.
«Тысячи автомобилей стоят в пробках. Это дополнительные денежные утраты. Сейчас сложно подсчитать, о каких суммах идет речь, ведь диалог по урегулированию ситуации продолжается. Но, по моим данным, речь идет об опоздании на маршрутах на 4-6 дней», - добавил Д.Марчук.
Как сообщалось, по данным Минагрополитики, по состоянию на 10 ноября в Украине намолотили 71,5 млн т зерна нового урожая: 51,3 млн т - зерновых и 20,2 млн т масличных культур. В частности, зерновые и зернобобовые собрали с 9,8 млн га при урожайности 52,1 ц/га, масличные – с 8 млн. га при средней урожайности 24,9 ц/га.
Источник: «Укрінформ» |