11.04.2023 :: 17:17
Казахстан і Азербайджан створять спільну компанію для транзиту нафти в обхід РФії
Казахстан і Азербайджан хочуть створити спільне підприємство для транспортування нафти. Про це заявив віце-прем’єр - міністр торгівлі Казахстану Серік Жумангарін, повідомляє Kazinform.
«Минулого року «КазМунайГаз» та SOCAR нарешті підписали угоду, з 2023 р. ми плануємо поставити 1,5 млн. т нафти нафтопроводом Баку - Тбілісі - Джейхан. У березні вже розпочався процес, два перших танкери відправлені - це 20 тис. т, на квітень стоять 125 тис. т», - розповів чиновник.
Азербайджан пропонує й інші маршрути для транспортування нафти: трубопровід Баку—Супса (за неофіційними даними, йдеться про 5 млн. т у 2023 р.) і залізницею до портів Батумі та Поті.
За словами міністра, зараз сторони розглядають можливості для усунення вузьких місць під час транспортування.
«Вчора (10 квітня, - ред.) досить впевнено обговорювалося питання щодо створення спільного підприємства, яке було б єдиним оператором на цьому транзитному маршруті, з наскрізним тарифом, із дешевими можливостями транзиту, застосуванням інноваційних технологій», - сказав Жумангарін.
Наприкінці березня Казахстан здійснив тестове відправлення 6,9 тис. т нафти з Кашаганського родовища до Азербайджану через Каспійське море. Нафту з родовища Кашаган, розташованого у північній частині Каспійського моря, доставили до казахстанського порту Актау, а звідти - на термінал «Сангачал» у Баку. Для транспортування використали танкер «Академік Хошбахт Юсіфзаде», що належить «Азербайджанському каспійському морському пароплавству» (ASCO).
Зараз головний експортний маршрут для казахстанської нафти пролягає через РФію. Трубопровідною системою Каспійського трубопровідного консорціуму (КТК) вона потрапляє до Новоросійська, а звідти паливо морем вирушає до пунктів призначення. Прямого виходу до світового океану Казахстан не має.
У липні 2022 р. президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв доручив налагодити нові способи постачання нафти в обхід РФії, зокрема морем. Токаєв назвав пріоритетним Транскаспійський маршрут, який пролягає через Китай, Казахстан, акваторію Каспійського моря, Азербайджан, Грузію, Туреччину та країни Європи, не заходячи на територію РФії.
Джерело: Порти України
Казахстан и Азербайджан создадут совместную компанию для транзита нефти в обход РФ
Казахстан и Азербайджан хотят создать совместное предприятие по транспортировке нефти. Об этом заявил вице-премьер-министр торговли Казахстана Серик Жумангарин, сообщает Kazinform.
«В прошлом году «КазМунайГаз» и SOCAR наконец-то подписали соглашение, с 2023 г. мы планируем поставить 1,5 млн. т нефти по нефтепроводу Баку - Тбилиси - Джейхан. В марте уже начался процесс, два первых танкера отправлены - это 20 тыс. т, на апрель стоят 125 тыс. т», - рассказал чиновник.
Азербайджан предлагает и другие маршруты для транспортировки нефти: трубопровод Баку - Супса (по неофициальным данным, речь идет о 5 млн. т в 2023 г.) и по железной дороге в порты Батуми и Поти.
По словам министра, сейчас стороны рассматривают возможности устранения узких мест во время транспортировки.
«Вчера (10 апреля 2023 г., - ред.) достаточно уверенно обсуждался вопрос о создании совместного предприятия, которое было бы единственным оператором на этом транзитном маршруте, со сквозным тарифом, с дешевыми возможностями транзита, применением инновационных технологий», - сказал Жумангарин.
В конце марта Казахстан совершил тестовую отправку 6,9 тыс. т нефти из Кашаганского месторождения в Азербайджан через Каспийское море. Нефть с месторождения Кашаган, расположенного в северной части Каспийского моря, была доставлена в казахстанский порт Актау, а оттуда - на терминал «Сангачал» в Баку. Для транспортировки использовали танкер «Академик Хошбахт Юсифзаде», принадлежащий «Азербайджанскому каспийскому морскому пароходству» (ASCO).
Сейчас главный экспортный маршрут для казахстанской нефти пролегает через РФ. Трубопроводной системой Каспийского трубопроводного консорциума (КТК) она попадает в Новороссийск, а оттуда топливо по морю отправляется в пункты назначения. Прямого выхода к мировому океану у Казахстана нет.
В июле 2022 г. президент Казахстана Касим-Жомарт Токаев поручил наладить новые способы поставки нефти в обход РФии, в т.ч. морем. Токаев назвал приоритетным транскаспийский маршрут, пролегающий через Китай, Казахстан, акваторию Каспийского моря, Азербайджан, Грузию, Турцию и страны Европы, не заходя на территорию РФии.
Источник: Порти України |